Jak dbać o stopy w chłodne dni?

stopy w chlodne dniRadzi podolog Violetta Lange z Salonu Urody Fanaberia.

MONPLER: Tej zimy pogoda jest bardzo zmienna. Zakładamy ciepłe skarpetki i buty, by nie zmarznąć na dworze. Jakie problemy dotykają stopy zimą?

Violetta Lange: Problemów jest cała masa, głównie dlatego, że o tej porze roku odpuszczamy sobie zabiegi pielęgnacyjne stóp. Przede wszystkim pojawia się wysuszona skóra, pękające pięty czy wrastające paznokcie. Występuje także nadmierna potliwość stóp, której konsekwencją jest nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także grzybica.

M: Jakie zabiegi kosmetyczne wykonuje się zimą w salonach?

V.L.: O stopy powinniśmy dbać cały rok. Dlatego nie ma jakichś specyficznych zabiegów dedykowanych tylko dla tej pory roku. Oczywiście są zabiegi, które polecamy szczególnie m.in. zabieg parafinowy dla przesuszonych i szorstkich stóp, po odmrożeniach czy podrażnieniach. W Fanaberii wykonujemy zarówno pedicure klasyczny, jak i specjalistyczny. Pedicure kosmetyczny to relaksacyjna kąpiel dla stóp, usunięcie zrogowaceń na stopach, skrócenie paznokci oraz ewentualne wycięcie skórek, a na zakończenie wmasowanie odpowiedniego kremu. Specjalistyczny pedicure leczniczy polega na usunięciu problemów, z których przynajmniej z jednym większości z nas prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć: odciski, modzele, wrastające paznokcie, pękające pięty, zrogowaciałe paznokcie czy grzybica skóry i paznokci oraz „stopa cukrzycowa”. Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od problemu.

M: Jednak nie wszystkie osoby mają czas regularnie odwiedzać salony kosmetyczne. Czy są jakieś domowe sposoby, aby mieć zadbane stopy w chłodne dni?

V.L.: Najważniejsza jest higiena. Jeśli mycie stóp raz dziennie jest niewystarczające, myjmy je dwa razy dziennie. Używajmy kremów, peelingów czy dezodorantów. Bardzo ważne i relaksujące są kąpiele nawilżające z olejkami eterycznymi czy solą, olejkiem lawendowym i mlekiem. Taka kąpiel przynosi ukojenie dla zmęczonych po całym dniu stóp.

M: Jak często do salonu zgłaszają się osoby z problemem potliwości stóp?

V.L.: Choć problem jest dość powszechny, to mało osób zgłasza się z nim do salonu kosmetycznego. Temat jest bardzo wstydliwy i boimy się o nim rozmawiać i pytać, jak można temu zapobiegać.

M: Potliwość stóp to problem spotykany nie tylko zimą, ale także o innych porach roku. Jak mówiłaś wcześniej dla wielu osób temat ten jest bardzo delikatny i wstydzą się o nim mówić. Często też nie wiedzą, co robić, aby pozbyć się tej dolegliwości. Co możesz im doradzić?

V.L.: Tak jak mówiłam wcześniej najważniejsza jest higiena i mycie stóp minimum dwa razy dziennie. Warto także zadbać o odpowiednie obuwie, najlepiej wykonane z prawdziwej skóry lub – w przypadku bardziej sportowych i nieprzemakalnych butów zimowych – w te „oddychające”, czyli wykonane z membran odprowadzających wilgoć z powierzchni skóry na zewnątrz. Ważny jest także wybór skarpetek - z dzianiny lub 100% bawełny. Korzystajmy z dezodorantów do stóp. Nie trzeba używać ich już codziennie. Na rynku pojawił się Podolight Dermo Skin, dezodorant w kremie, który można używać raz na 6 tygodni. Ogranicza nadmierne pocenie, poprawiając tym samym jej naturalną termoregulację. Wzbogacony witaminą H i lanoliną posiada dodatkowo właściwości nawilżające i pielęgnujące.


M: Zdarza się, że kobiety uważają, że problem spoconych stóp ich nie dotyczy, a mężczyźni twierdzą, że nie mają odcisków. Czy rzeczywiście inne są problemy stóp występujące u kobiet i u mężczyzn?

V.L.: Rzeczywiście są problemy, które częściej występują u kobiet lub u mężczyzn. Jednak nie oznacza to, że na przykład problem spoconych stóp w ogóle nie występuje u kobiet. Stopy kobiece są z natury bardziej wiotkie i słabsze niż stopy mężczyzn. Dodatkowo kobiety często chodzą w niewygodnym obuwiu narażając się na odciski, otarcia, modzele czy nawet deformacje stopy.

M: Czy są różne kosmetyki do stóp przeznaczone dla kobiet i dla mężczyzn?

V.L.: Nie spotkałam się z podziałem kosmetyków do stóp na męskie i damskie. Ważniejsza jest zawartość poszczególnych składników i zastosowanie kosmetyku.

M: Dziękuję za rozmowę.

Violetta Lange jest manicurzystką i podologiem w Salonie Fanaberia w Warszawie na Mokotowie ul. Odyńca 57/36
www.fanaberiasalon.pl