Nadmierna potliwość czy dieta ma wpływ?

monpler porady dietaRadzi specjalista dietetyk Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Monpler: Kończy się zima, zaczyna się robić coraz cieplej. Niektóre osoby zauważają, że nagle zaczynają się bardziej pocić pomimo standardowych zabiegów pielęgnacyjnych i stosowaniu antyperspirantów. Czy można zrobić coś jeszcze, aby problem potliwości się zmniejszył ?

Ewa Ceborska-Scheiterbauer: Nadmierna potliwość może pojawiać się właśnie w związku z podwyższeniem temperatury na zewnątrz, ale także związana jest z różnymi bodźcami emocjonalnymi, jak na przykład zwiększony stres w danym czasie. Może to też świadczyć o chorobach takich jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca.

M: Jakich produktów w diecie unikać, aby pot był jak najmniej dokuczliwy?

E.CS: Pot jest szczególnie uciążliwy, kiedy powstaje przykry zapach. Aby zmniejszyć tę nieprzyjemną dolegliwość trzeba ograniczyć spożywanie białka, a zwiększyć ilość warzyw i owoców. Dzięki temu odkwaszamy organizm. Starajmy się zrezygnować ze smażonego mięsa, gęstych mięsnych sosów czy tłuszczów zwierzęcych. Zalecam też ograniczenie stosowania ostrych przypraw oraz cebuli i czosnku na rzecz świeżych ziół jak bazylia, tymianek czy koper.

M: A co Pani myśli o wypijaniu naparów ziołowych, które pomagają neutralizować zapach potu?

E.CS: Są napary, które tylko potęgują problem nadmiernej potliwości jak na przykład z dodatkiem czarnego bzu czy lipy. Zioła wspierające walkę z tym problemem to mięta, szałwia i pokrzywa, dlatego te napary polecałabym do stosowania.

M: Niektórzy uważają, że należy zmniejszyć ilość wypijanych płynów, żeby zmniejszyć potliwość. Czy to ma sens?

E.CS: Ograniczenie ilości wypijanych płynów w gorące dni może spowodować odwodnienie organizmu, a co za tym idzie zaburzenia jego termoregulacji. Nie jest to korzystne i może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli jednak boimy się, że nadmiar płynów powoduje nadmiar potu, zwracajmy uwagę na to, co pijemy. Wyeliminujmy kawę, czarną herbatę czy bardzo zimne napoje. Najlepsze do picia są woda mineralna i łagodne napary ziołowe.

M: Czy do Pani gabinetu przychodzą osoby z problemem potliwości zainteresowane ustaleniem diety minimalizującej ten przykry aspekt?

E.CS: Raczej nie zdarza się, aby pacjenci prosili o dietę w celu wyeliminowania tylko problemu nadmiernej potliwości. Najczęściej jest on tylko dodatkiem przy zwiększonej masie ciała, który uwzględniamy przy tworzeniu indywidualnych jadłospisów.

M: A jeśli zmiana diety nie pomoże, co wtedy?

E.CS: Wtedy zalecam wizytę u lekarza, aby diagnozować dalej pacjenta w kierunku innych chorób.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer, specjalista dietetyk w Poradni Dietetycznej Food & Diet w Warszawie, ul. Wąwozowa 25 lok. 2, http://www.food-diet.pl/